Czym jest polityka bezpieczeństwa?
Polityka bezpieczeństwa to zestaw procedur zapisanych w formie dokumentacji, w której zostały spisane zasady dotyczące bezpiecznego zarządzania danymi. Zawierają polecenia dotyczące postępowania pracowników oraz administratorów IT w przypadku zauważenia sytuacji wywołującej lub mogącej wywołać zagrożenia dla bezpieczeństwa firmy. Uwzględnia się w niej również rozwiązania dotyczące metod monitorowania zagrożeń, reagowania na określone poziomy alertów oraz form zabezpieczeń obowiązujących w firmie.
Jakie kroki należy zatem podjąć w celu utworzenia silnej i skutecznej polityki bezpieczeństwa?
Ustalenie zasad dotyczących tworzenia haseł
Jakie standardy złożoności haseł obowiązują?
W jakich miejscach/narzędziach przechowywać hasła do kont/platform/aplikacji, itd.?
Jak często należy aktualizować hasła?
Określenie działań związanych z pocztą elektroniczną
W jakich sytuacjach jest możliwe udostępnienie e-maila innym osobom?
Jakie komunikaty/załączniki sugerują możliwość wystąpienia zainfekowania komputera/wystąpienia zagrożenia atakiem?
W jaki sposób identyfikować podejrzane e-maile i nie dopuścić do zainfekowania komputera czy systemu firmowego?
Kwestia zarządzania bezpieczeństwem w firmie i udostępnianymi narzędziami służbowymi
W jakich miejscach pracownicy mogą korzystać z urządzeń służbowych – w miejscu pracy czy też poza nim?
Jak poinformować oraz kogo o błędach i niesprawnym funkcjonowaniu urządzenia służbowego?
Jakie procedury obowiązują w zakresie przekazywania i oddawania sprzętu służbowego przez pracowników?
Dodatkowo należy określić rozwiązania, które każdy pracownik powinien posiadać na użytkowanym urządzeniu służbowym. Dotyczy to zwłaszcza wdrożenia oprogramowania antywirusowego, oprogramowania antyspamowego, zapór ochronnych (firewall) oraz systemu VPN, który pozwala na bezpieczne łączenie się z lokalną siecią. Każdy pracownik powinien również poznać zasady w zakresie bezpiecznego udostępnienia zasobów w ramach firmy oraz poza nią.
Od projektu, przed wdrożenia, aż po kompleksową opiekę informatyczną
Opieka informatyczna nie obejmuje wyłącznie zarządzania sprzętem i oprogramowaniem komputerowym. Jako firma świadczymy również usługi z zakresu tworzenia, aktualizowania oraz rozwijania polityk i procedur bezpieczeństwa. Wsparcia udzielamy zarówno podczas analizowania istniejących przepisów bezpieczeństwa oraz podczas codziennej działalności. W ramach outsourcingu IT dbamy o poprawność funkcjonowania powierzonych nam usług informatycznych oraz podejmujemy działania mające na celu niwelowanie ryzyka zagrożenia. W ramach Helpdesk udzielamy zaś wsparcia w rozwiązaniu zaistniałych problemów, tj. niesprawne działanie urządzeń sieciowych, wykrycie źródła wycieku danych oraz naprawienie jego niepożądanych skutków.
Polityka bezpieczeństwa dostosowana do specyfiki firmy
Polityka bezpieczeństwa obejmuje szeroki zakres działania, które mają jeden cel do realizacji: zabezpieczenie całej firmy przed niepożądanymi atakami oraz zapewnienie ciągłości działania biznesowego. Dotyczy to płynności finansowej, zachowania wrażliwych danych wewnątrz firmy, zagwarantowania sprawności działania sprzętu. To tylko przykładowe zastosowania polityk bezpieczeństwa. Sami w prowadzonej działalności wprowadziliśmy ponad kilkadziesiąt procedur, z których gruntownie szkolimy wszystkich naszych pracowników. Wszystko po to, aby czuć się bezpiecznie i efektywnie działać w biznesie.
Zainteresowanych poznaniem przykładowych szablonów polityk bezpieczeństwa oraz porozmawianiem o rozwiązań minimalizujących ryzyko zagrożeń w biznesie, zapraszamy do kontaktu.