Zarządzanie serwerem hostingowym w firmie
Stworzenie serwera hostingowego w firmie wymaga sprawnego procesu zarządzania usługami sieciowymi. Przedsiębiorstwa, które decydują się na wdrożenie serwera WWW powinny zadbać o ciągłość jego działania, w tym cykliczne przeprowadzanie konfiguracji, aktualizacji i monitoringu działających aplikacji.
Ochrona wdrożonego serwera WWW
Zapewnienie bezpieczeństwa, w ramach wykorzystywania przeglądarki internetowej, wiąże się z wprowadzeniem profesjonalnego sprzętu, oprogramowania i zapór ochronnych, które uniemożliwią wystąpienie potencjalnych awarii. Użytkownik w ramach firmowego serwera WWW uzyskuje dostęp do interfejsu webowego, dlatego należy zadbać o zabezpieczenie przetwarzanych przez niego informacji.
Istnieje kilka rodzajów panelów, które ułatwiają zarządzanie serwerem hostingowym. Umożliwiają administrację domenami internetowymi, zakładanie kont pocztowych dla pracowników na firmowym serwerze oraz bezpieczne zarządzanie bazami danych.
Zarządzanie serwerem hostingowym w firmie
Wśród gotowych rozwiązań służących do administracji serwerami hostingowymi znajdują się:
cPanel & WHM
Direct Admin
ISPConfig
WHMCS
Program do zarządzania serwerem hostingowym rozszerzony zostaje o następujące narzędzia do: konfiguracji domen, tworzenia kopii bezpieczeństwa, wprowadzania ustawień PHP. Połączenie FTP z aplikacją daje możliwość swobodnego przetwarzania, wgrywania, pobierania i udostępniania danych wśród osób, które posiadają dostęp do firmowej sieci. Jednocześnie wdrożone oprogramowanie daje dostęp do statystyk poprawności działania serwera oraz aplikacji funkcjonujących w jego ramach.
Wśród korzyści wynikających z założenia własnego serwera hostingowego wymienia się:
kompleksowe zarządzanie serwerem i danymi w ramach dostosowanego środowiska graficznego;
swobodne dodawanie i usuwanie domen, kont użytkowników i baz danych;
wysoka dostępność danych firmowych;
otwieranie skrzynek pocztowych we własnej domenie;
kontrolowanie wydajności i sprawności działania serwera.