Wizyjny monitoring IT w firmie – wdrożenie
Monitoring infrastruktury IT pozwala na szczegółową obserwację i przeprowadzanie analizy poszczególnych urządzeń i aplikacji, które funkcjonują w jej ramach. Zdecydowanie się na wdrożenie wizyjnego systemu monitoringu w firmie to znakomite rozwiązanie, dzięki któremu zostaje zapewniona ochrona przed potencjalnymi zagrożeniami.
Monitoring infrastruktury IT zapewnia ochronę przed krytycznymi błędami.
Alerty pojawiające się na zainstalowanym oprogramowaniu (m.in. Nagios czy Zabbix) informują o bieżącym działaniu serwerów, stacji roboczych, macierzy oraz procesora. Śledzą również proces wykonywania automatycznych kopii bezpieczeństwa czy etapy przetwarzania i przesyłania danych w systemie informatycznym.
Jak prawidłowo rozpoznać ostrzeżenie?
Korzystanie z monitoringu wizyjnego wymaga wiedzy na temat odpowiedniego odczytywania pojawiających się informacji.
Na poziomie ustawień administrator może ustawić automatyzację działań. W określonych sytuacjach (np. w przypadku braku miejsca na utworzenie nowych kopii bezpieczeństwa) system sam zareaguje. Uruchomienie „wyzwalaczy systemowych” stosuje się w sytuacjach, które informatyk jest w stanie przewidzieć w oparciu o wskaźniki optymalnego działania urządzenia multimedialnego, procesora czy istotnej aplikacji. W szczególnych przypadkach (zwłaszcza jeśli nie zostały określone etapy postępowania) oprogramowanie wysyła powiadomienie w formie SMS lub e-mail konieczności podjęcia działania lub wykonuje połączenie telefoniczne.
Dlaczego system monitoringu wizyjnego jest bardzo przydatny w firmie?
Obserwacja wizyjna nie wymaga od informatyków nieustannego śledzenia wszystkich parametrów funkcjonujących w ramach sieci i systemów IT. Wskutek ustalenia scenariusza zachowań, które wpływają na sprawne i bezpieczne działanie infrastruktury informatycznej w firmie, szereg istotnych procesów wykonywany jest w sposób automatyczny.
kolor zielony wskazuje, że urządzenie/aplikacja działa poprawnie;
kolor pomarańczowy oznacza ostrzeżenie, które należy wziąć pod uwagę – może wskazywać na coraz mniej pamięci na dysku, który niebawem całkowicie się wyczerpie lub na słabnące parametry procesora;
kolor czerwony wymaga podjęcia natychmiastowego działania – sytuacja, w której infrastruktura jest bliska awarii wskutek pojawienia się krytycznego błędu.
Monitorowanie urządzeń i aplikacji systemowych chroni firmę przed krytycznymi błędami i awariami, które wiążą się ze sporymi stratami finansowym i zastojami w wykonywaniu priorytetowych działań. System wizyjny nie tylko chroni firmę – przede wszystkim pozwala jej realizować zadania zgodnie z przyjętym schematem i w odpowiednim czasie.