Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo informacji biznesowych przed hakerami – monitoring zagrożeń

Bezpieczeństwo informacji biznesowych przed hakerami – monitoring zagrożeń

Czy wiesz, że co 39 sekund dochodzi do ataku hakerskiego? Cyberprzestępcy nie przebierają w środkach, aby naruszyć bezpieczeństwo informacji biznesowych. Wyszukują możliwe luki w zabezpieczeniach, przełamują bariery ochronne, wysyłają zawirusowane pliki. Mają szereg możliwości na uczynienie ofiary z innych użytkowników. Są w stanie przejąć kontrolę nad danymi, uzyskać prawa administracyjne czy wykorzystać informacje do celów biznesowych.

Bezpieczeństwo informacji. Jak zapewnić ochronę przed zagrożeniami hakerskimi?

Dlaczego dzisiaj poruszyliśmy ten temat? Jest on bardzo ważny z punktu widzenia bezpieczeństwa informacji biznesowych. Ochrona przedsiębiorstwa przed wyspecjalizowanymi formami ataków powinna stanowić priorytet. Zwłaszcza, aby nie chodziło do naruszeń wrażliwych danych osobowych ani do przecieków.

Technologia tak bardzo poszła do przodu, że jest w stanie wykryć potencjalne niebezpieczeństwo w naprawdę krótkim czasie. A także zautomatyzować powtarzalne, odbywające się według schematu działania, np. ostrzec sygnałem dźwiękowym, uruchomić bariery zabezpieczające (typu firewall), przesłać informację o zdarzeniu informatykowi czy administratorowi systemu, a nawet zadzwonić do niego.

Szczegółowe raporty bezpieczeństwa informacji 

Co istotne, programy do wykrywania i przeciwdziałania atakom są wyposażone w funkcję do raportowania zdarzeń. Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskuje się dodatkowe informacje na temat rodzaju ataku, a także poziomu naruszenia bezpieczeństwa informacji biznesowych. Program ma na celu identyfikować wykryte zagrożenie, oceniać jego wpływ na system oraz przeciwdziałać jego dalszemu rozprzestrzenieniu się.

Warto też zastanowić się nad profesjonalnym określeniem procedur i polityk bezpieczeństwa. Zawarte w nich zasady zapobiegają wielu ryzykownym sytuacjom, tj. wyciek i utrata danych czy przejęcie kontroli nad systemem przez niepożądane osoby.

Sprawnie działająca infrastruktura to podstawa efektywnego i ciągłego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Dlatego też tak ważne jest cykliczne weryfikowanie infrastruktury IT. W tym celu przeprowadza się audyty, które sprawdzają wydajność systemu, efektywność działania czy aktualizację oprogramowania. Diagnostyka bezpieczeństwa to warunek konieczny do tego, aby system działał sprawnie i nie był podatny na ataki zewnętrzne. Dodatkowym aspektem są zabezpieczenia dostępowe, czyli po prostu ochrona przed wtargnięciem do systemu niepożądanych, nieuprawnionych osób. Wszystkie te komponenty składają się na bezpieczeństwo informacji biznesowych.