Bezpieczeństwo

Atak DDoS – jak uniknąć przestoju w działaniu aplikacji biznesowej?

Atak DDoS – jak uniknąć przestoju w działaniu aplikacji biznesowej?

Co jest celem ataku hakerskiego, znanego jako atak DDoS? Nie zawsze musi być to kradzież danych. Podstawowym, a zarazem najważniejszym celem ataku DDoS jest uniemożliwienie komunikacji użytkownikowi za pomocą zawirusowanego programu. W wyniku działania hakerów dochodzi do przestoju w działaniu aplikacji lub usłudze biznesowej, która uniemożliwia dostarczanie zapytań do innych użytkowników czy też realizację zadań, do których została przygotowana.

Jak sprawdzić, czy staliśmy się ofiarami ataku DDoS?

Spowolnienie lub brak dostępu do usługi może być wywołane różnymi czynnikami. Na początku większość z nas sprawdza, czy ma stabilne połączenie z Internetem lub czy nie doszło do awarii po stronie dostarczyciela usługi.

Rozwiązaniem służącym do wykrycia ataku DDoS na czas jest prowadzenie bieżącego monitoringu IT. Opiera się na analizie poziomu wydajności i sprawności działania wybranych usług. Monitoring dostarcza również informacji o spowolnieniu usługi, wyczerpaniu się miejsca na dysku czy osłabieniu pracy procesora, a także szybkości dostarczania informacji do innych użytkowników. Obserwacja usług sieciowych jest prowadzona, żeby zapobiec niestabilności działania usługi, zapewnić ciągły dostęp do niej użytkownikowi oraz uniemożliwić uzyskania dostępu do uprawnień administracyjnych przez hakerów.

Zapobieganie atakom DDoS świadczy o wysokim poziomie świadomości o zagrożeniach istniejących w sieci.

Prócz strat związanych z czasem i pieniędzmi, ukierunkowane ataki doprowadzają również do:

  • utracenia dostępu do danych;
  • zablokowania możliwości realizowania transakcji;
  • spadku zaufania klientów.

Szczególną uwagę podczas projektowania rozwiązań ochronnych należy zwrócić na wykorzystanie zasobów podczas użytkowania usługi. Atak DDoS jest w stanie wygenerować tak dużą liczbę zapytań lub poleceń, które spowodują wyczerpanie posiadanych zasobów i uniemożliwienie sprawnego i wydajnego działania aplikacji. Doprowadza więc do znacznego spowolnienia lub nawet całkowitego zatrzymania usługi.

Przy czym, czas trwania ataku nie jest tak długi, jak z pozoru może wydawać się. Atak DDoS przeważnie trwa do 3 godzin. Ilość strat poniesionych w ciągu tych kilku godzin jest jednak naprawdę duża – począwszy od czasu, który należy poświęcić na reaktywowanie usługi i przywrócenie jej do poprawnego działania, co wiąże się również z poinformowaniem o naprawie klientów i pracowników. Dochodzą do tego nerwy oraz straty finansowe. Zastój jest widoczny zwłaszcza dla dużych przedsiębiorstw, które pracują na ogromnej ilości danych.

Wykryj atak DDoS za pomocą monitoringu IT!

Jeśli chcą Państwo uniknąć zagrożenia ze strony cyberprzestępców, zapraszamy do zapoznania się z ofertą na wdrożenie i prowadzenie monitoringu infrastruktury IT.