Bezpieczeństwo

Etyczny haker zapewni bezpieczeństwo informacji w Twojej firmie

Etyczny haker zapewni bezpieczeństwo informacji w Twojej firmie

Czy słyszałeś o możliwościach, jakie daje etyczny haker? Przeczytaj uważanie poniższy artykuł i przekonaj się o zaletach jego zatrudnienia we własnym przedsiębiorstwie.

Mimo posiadania wysokiej klasy zabezpieczeń, cyberprzestępcy znajdują sposoby na przełamanie barier i wkroczenie do infrastruktury firmy. Stosują metody phishingu, łamią kody dostępowe, przesyłają złośliwe wirusy. W wirtualnym świecie nie ma więc miejsca na nieuwagę.

Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na zatrudnienie etycznych hakerów, którzy potocznie nazywani są hakerami w białych kapeluszach lub przestępcami w białych rękawiczkach. Stosują oni rozmaite techniki przełamania zabezpieczeń w środowisku testowym.

Jedną z najczęściej stosowanych metod są testy penetracyjne, które opierają się na przeprowadzaniu kontrolowanych ataków na system informatyczny.

Etyczny haker ocenia wytrzymałość barier ochronnych. Symulowane ataki mają na celu określić podatność na zagrożenia i poziom odporności przed potencjalnymi wirusami oraz możliwością włamania się do sieci firmowej. Staje się domniemanym cyberprzestępcą, który wykorzystuje wszelkie słabości w infrastrukturze IT. Dzięki temu wskazuje nielegalne techniki, które na obecnym poziomie rozwinięcia barier ochronnych mogliby użyć hakerzy.

Wymienia słabe punkty systemowe, analizuje błędy techniczne, a następnie określa plan działania mający ochronić firmę przed złośliwymi atakami i potencjalnym wykradnięciem danych lub przejęciem kontroli nad systemem teleinformatycznym.

Jak znaleźć uczciwego hakera?

Najlepszą metodą na zatrudnienie uczciwego testera systemów bezpieczeństwa jest użycie programu typu bug bounty – tzw. konkursów „znajdź lukę”. Zgłoszenie firmy polega na wyrażeniu zgody na przeprowadzanie testowych ataków przez etycznych cyberprzestępców. Wyszukanie luk w zabezpieczeniach, które istotnie wpływają na poziom bezpieczeństwa informacji w przedsiębiorstwie, nagradzane są nagrodą pieniężną. Znalezienie fachowca w dziedzinie symulowanych ataków wiąże się początkowo z poniesieniem kosztów. Jednak jest dość skutecznym sposobem na ochronę firmy przed zastojem w pracach czy niestabilnym działaniem aplikacji. Bug bounty sprawdzają się zwłaszcza w usługach dostępnych online, m.in. przy testowaniu zabezpieczeń informatycznych stosowanych na stronach marki firmowej lub aplikacji mobilnych.

Sposoby działania etycznego cyberprzestępcy

Zatrudnienie hakera w białych rękawiczkach polega na nadaniu uprawnień do legalnego przełamywania barier ochronnych. Są one symulowane, a zatem firma nie odniesienie żadnych faktycznych szkód, np. wykradnięcia haseł. W umowie określane są warunki działania – rodzaj wykonywanych testów, zakres czasowy działania, narzędzia służące do wykonywania działań. Najczęściej możemy się spotkać z pentesterami, którzy stosują trzy rodzaje ataków: black box, white box i green box. Firma decyduje się więc na przetestowanie barier ochronnych na dwa podstawowe sposoby: mając kody dostępowe oraz informacje dotyczące systemów i aplikacji, a także bazując na samodzielnie wyszukanych informacjach w sieci.