Bezpieczeństwo

Malware atakuje platformy mobilne z coraz większą siłą

Malware atakuje platformy mobilne z coraz większą siłą

1. Aplikacje bankowe, które zapewniają dostęp do rachunków, zarządzanie finansami i realizowanie transakcji.

Hakerzy za pomocą oprogramowania malware infiltrują aplikacje bankowe w celu zbierania danych do logowania się na konta bankowe. Wszystkie loginy i hasła zostają przesłane na serwer zarządzany przez hakerów, który występuje m.in. pod nazwą C2 – Command and Control. W momencie przesyłu danych następuje kradzież danych i wykorzystanie ich w nieautoryzowany sposób.

2. Aplikacje do przetwarzania wiadomości tekstowych (komunikatory).

Malware odnajduje luki w bibliotekach mediów, które są wykorzystywane w systemie operacyjnym Android. Dochodzi do przesłania wiadomości, które zostały zainfekowane przez hakerów, a ich otworzenie skutkuje wprowadzeniem złośliwego oprogramowania. Za pomocą tej metody hakerzy uzyskują dostęp do uprawnień administracyjnych użytkownika telefonu.

3. Aplikacje wyświetlające reklamy

Okienka reklamowe pojawiające się podczas przeglądania aplikacji mobilnych na pozór wyglądają jak komercyjne reklamy. W rzeczywistości wprowadzają złośliwy kod oprogramowania malware. Za jego pomocą hakerzy gromadzą dane wprowadzanego przez użytkownika w celu zalogowania się na wybranego konta mobilne. Wkradają się na konto użytkownika, aby wykraść jego dane, a następnie je sprzedać z zyskiem.

Oprogramowanie malware to złośliwe oprogramowanie, które może przybierać naprawdę wiele form. W aplikach bankowych może wystąpić jako fałszywa reklama lub dodatkowa/nowa zakłada aplikacji mobilnej. Wiadomość oferująca wygraną albo możliwość skorzystania z promocyjnej oferty również wiąże się z możliwością przejęcia danych przez hakerów.

Wśród najczęściej atakowanych aplikacji znajdują się:

Aplikacje mobilne są bardzo podatne na ataki cyberprzestępców z kilku powodów. Po pierwsze użytkownicy rzadko stosują w nich zabezpieczenia. Po drugie użytkownicy wykorzystują aplikacje mobilne do realizowania transakcji finansowych. Po trzecie aplikacje mobilne są pobierane chętnie i bez większego zastanowienia z ogólnie dostępnych sklepów Google i Apple. Złośliwe oprogramowanie typu malware atakuje na pozór bezpieczne, aczkolwiek bardzo popularne i chętnie używane aplikacje.

Jak uchronić się przed oprogramowaniem malware?

Oprogramowanie malware jest szkodliwe i zagraża bezpieczeństwu użytkowników aplikacji mobilnych, jak i webowych oraz desktopowych. Dlatego radzimy zaopatrzyć się w oprogramowanie antywirusowe, które odeprze ten rodzaj oprogramowania oraz zapewni sprawne poruszanie się w różnych obszarach sieci – wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy pomogą dobrać adekwatne rozwiązanie.