Wirtualizacja systemów – rozwiązanie optymalizujące prace w firmie
Dlaczego firmy inwestują w wirtualizację? Przede wszystkim ze względu na zoptymalizowanie kosztów i zwiększenie wydajności działania systemu. I to bez konieczności zakupu i samodzielnego utrzymania nowego sprzętu. Wirtualizacja systemów wymaga zwiększenia kompetencji wewnątrz zespołu, bądź powierzenia administracji nad infrastrukturą zewnętrzej firmie informatycznej.
Wirtualizacja systemów w firmie
Wirtualne środowisko firmowe znacząco odbiega od tradycyjnego środowiska. Dlaczego? Na jednym serwerze mogą działać minimum dwie maszyny wirtualne, dzięki czemu zwiększają wydajność działania firmy. Bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Umożliwiając jednocześnie na wykonywanie prac w formie zdalnej. Zamiast utrzymania dwóch serwerów jest możliwość wytwarzania w obrębie środowiska wirtualnego i odtwarzania kopii bezpieczeństwa oraz testowania nowych systemów, zanim zostaną wprowadzone na rynek. Wszystkie te operacje odbywają się tylko na jednym serwerze, dzięki czemu zostaje zaoszczędzone miejsce w biurze i zmniejszone koszty związane z poborem energii elektrycznej.
Jak wygląda środowisko wirtualne?
Sposób działania firmy zmienia się wskutek wykorzystania nowoczesnych technologii. Jednym z rozwiązań doskonalących przedsiębiorstwo jest właśnie wirtualizacja systemów. Fizyczne środowisko firmowe wskutek wirtualizacji staje się środowiskiem symulowanym.
Wirtualne środowisko różni się od tradycyjnej infrastruktury informatycznej, dlatego warto poznać podstawowe pojęcia wirtualizacji:
- Hypervisor – nadzorca, oprogramowanie służące do kontrolowania wirtualnych maszyn. Posiada dostęp do wszystkich systemów i aplikacji, dlatego należy zadbać o jego silne zabezpieczenie.
- Łatki bezpieczeństwa – funkcja instalowania łatek (zabezpieczenia przed powstawaniem luk). Działa nawet w momencie wyłączenia maszyn. Aplikacje są instalowane w wirtualnym systemie na wirtualnym dysku.
- Zasady tworzenia maszyn wirtualnych – ujednolicenie zasad tworzenia nowych systemów, metod wykonywania kopii bezpieczeństwa, częstotliwości przeprowadzania skanów bezpieczeństwa.
- Administrator – czuwa nad wszystkimi zmianami administracyjnymi wprowadzonymi w systemie.
Bezpieczeństwo systemów wirtualnych
Jak widać, wirtualizacja systemów to jedna z metod wpływająca na bezpieczeństwo informatyczne firmy. Wymaga odpowiedniego przygotowania, zakupu oprogramowania adekwatnego do wykorzystywanych zasobów oraz bieżącego monitoringu.
Zapraszamy do zapoznania się z procesem wdrożenia wirtualizacji w firmie.
Więcej informacji – WIRTUALIZACJA SYSTEMÓW